Stephen Hawking to jeden z najbardziej znanych na całym świecie naukowców w dziedzinie fizyki, astronomii oraz kosmologi. Poza pracą badawczą i akademicką znaczną część swojego życia poświęcił na pisanie książek popularyzujących wiedzę nieznaną lub niezrozumiałą dla większości społeczeństwa.

Kariera naukowa

Stephen Hawking urodził się w 1942 roku w Oksfordzie. Najbardziej fascynowała go matematyka, lecz w czasie młodości pisarza ten kierunek nie był wykładany na prestiżowym Uniwersytecie Oksfordzkim. Hawking zdecydował się więc na studia z zakresu nauk przyrodniczych ze specjalizacją z fizyki. Po ukończeniu licencjatu wybrał kolejny kierunek – astronomię, której jednak nie ukończył z powodu niewielkiej ilości teorii wykładanej na zajęciach. Już w tamtym okresie naukowiec bardziej fascynował się kosmologią oraz astrofizyką, w związku z czym przeniósł się na Uniwersytet Cambridge. Doktorat uzyskał w 1965 roku, pisząc pracę o właściwościach rozszerzających się wszechświatów a następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki. W trakcie swojej kariery specjalizował się przede wszystkim w teorii kosmologii, grawitacji kwantowej oraz badaniu czarnych dziur. Zmarł 14 marca 2018 roku po latach ciężkiej choroby – stwardnienia zanikowego bocznego.

Najbardziej znane książki Hawkinga

Hawking zajmował się nie tylko pracą naukową i akademicką, postawił sobie również za cel popularyzację wiedzy wśród osób, które nie zajmują się profesjonalnie astronomią i fizyką. Napisał kilkanaście książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Do najbardziej cenionych tytułów należą “Krótka historia czasu. Od wielkiego wybuchu do czarnych dziur” (książka przybliżająca historię i rozwój wszechświata), “Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” (gdzie autor rozprawia się z największymi zagadkami kosmosu) czy “Czarne dziury”. Kanon literatury popularnonaukowej Hawking wzbogacił również o ilustrowane wydania swoich dzieł, które w obrazowy sposób wyjaśniają skomplikowane zjawiska zachodzące we wszechświecie. W ramach tej serii powstały “Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy wszechświata” oraz “Ilustrowana krótka historia czasu”. Pisarz stworzył także cykl powieści dla młodzieży, której głównym bohaterem jest chłopiec podróżujący po kosmosie. Seria licząca dwa tomy – “Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu” oraz “Jerzy i Wielki Wybuch” – została napisana wspólnie z Lucy Hawking, córką naukowca. Prócz przygód małego Jerzego Hawking przygotował z myślą o dzieciach powieść “George i tajny klucz do wszechświata”, gdzie jako głównych bohaterów osadził chłopca i jego świnkę, Freddy’ego.

Obecnie Stephen Hawking ma status najbardziej cenionego naukowca i pisarza popularyzującego trudną wiedzę o kosmosie oraz zagadnieniach astrofizycznych.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com