Życie i twórczość

Katarzyna Bonda urodziła się w 1977 r. w Białymstoku. Już w szkole średniej czuła pociąg do pisania, jej teksty wydawane były w lokalnej prasie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, gdzie uzyskała tytuł scenarzystki. Pracowała w redakcji m.in. Super Expresu, Newsweeka, TVP SA, Wprost. Wykłada także w szkole kreatywnego pisania, gdzie dowodzi, że pisarze powinni najpierw być rzemieślnikami a dopiero później uduchowionymi artystami.

Najważniejsze dzieła

Autorka najchętniej poczytnych kryminałów w Polsce zasłynęła za sprawą trylogii: “Sprawa Niny Frank”, “Tylko martwi nie kłamią”, “Florystka”, dokumentów kryminalnych “Polskie morderczynie” i “Sprawa niedoskonała” oraz serii “Pochłaniacz”, “Okularnik”, “Lampiony” i “Czerwony pająk”. Pisarka wydała także podręcznik o tytule ” Maszyna do pisania”. Dzieła polskiej Agathy Christie elektryzują czytelnika od pierwszej strony, mocne wydarzenia i mroczne tajemnice wciągają do tego stopnia że nie chcemy uwolnić się od pochłaniania każdego kolejnego słowa. Te kryminały są idealną rozrywką dla moli książkowych, którzy lubią myśleć w trakcie lektury, dla których nie jest przeszkodą nieustanne szukanie rozwiązania zagadek. Autorka tworzy perfekcyjnie rozbudowane opisy, dzięki którym sami stajemy się bohaterami bestsellerów – poszukiwaczami morderców. Przez umiejętnie poprowadzoną akcję do końca trzymani jesteśmy w napięciu, dodatkowo zagłębiamy się w psychologię człowieka.

Co i jak w kryminałach Bondy

W debiutanckiej powieści “Sprawa Niny Frank” pojawia się zupełnie nowa postać w gatunku, jakim jest kryminał – profiler śledczy Hubert Meyer. Dzięki temu bohaterowi pogłębione zostają wewnętrzne motywy zbrodni. Wnikamy w głębie myślenia przestępcy, zaczynamy odczuwać jego emocje i uczucia. To, co dotychczas wydawało nam się oczywiste, z każdym kolejnym epizodem zostaje poddane nowemu światłu, które wzbudza w naszym rozumowaniu wątpliwości. Razem z mężczyzną odkrywamy nowe tropy i kiedy już jesteśmy prawie pewni, że odkryliśmy prawdę, okazuje się, że znów popełniliśmy błąd, który oddalił nas od odkrycia sekretu. Kiedy wygłaszamy w naszej głowie ostatni właściwy już wyrok, czujemy niezwykłą satysfakcję wynikającą z uczestniczenia w czymś niezwykłym, co wymagało od nas większego wkładu intelektualnego niż książki, które czytaliśmy dotychczas. Podobnie jest z “Czterema żywiołami” Saszy Zaruskiej, która jest jedną z głównych bohaterek drugiej serii Królowej polskich kryminałów. W “Pochłaniaczu” poznajemy braci bliźniaków i dziewczynę, pochodzą z różnych światów i rodzin, ale coś połączy ich aż do krwi. Kreowane przez pisarkę postacie są realne, można by rzec, że są wypukłe, namacalne. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami, wyzwalają w nas uczucia, które od dawna skrywaliśmy lub o których nie mieliśmy pojęcia. Dajmy się porwać lekturze Katarzyny Bondy i poczujmy na twarzy świeży powiew literatury.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *