Stephen Hawking (https://www.taniaksiazka.pl/autor/stephen-hawking) był znany ze swoich publicznych wystąpień oraz książek popularnonaukowych, które uczyniły z niego wielką sławę. W ciągu trwającej wiele lat kariery naukowej najbardziej zajmowały go czarne dziury i grawitacja kwantowa. Był człowiekiem pełnym charyzmy oraz talentu. Największą zaletą jego autorskich książek takich jak “Krótka historia czasu” lub “Wszechświat w skorupce orzecha” była łatwość, z jaką Hawking przedstawił wyjątkowo skomplikowane zagadnienia w prosty do zrozumienia, dla zwykłych ludzi sposób. Nawet tytuły mają nadawać astronomii oraz innym naukom przyjemnego oblicza, tak aby każdy niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy chciał sięgnąć po taką pozycję.

Życie Hawkinga w pigułce

Stephen urodził się w 1942 roku w Oksfordzie. Jego ojciec Frank był biologiem, a także szefem wydziału parazytologii National Institute for Medical Research. Mężczyzna odebrał świetne wykształcenie, które zaowocowało w jego przyszłe dokonania. Został on fizykiem teoretycznym, kosmologiem, astrofizykiem oraz profesorem Uniwersytetu Cambridge. Pisał on książki naukowe w kategorii astronomii oraz astrofizyki. Niestety cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które postępowało wraz z wiekiem, powodując ostatecznie paraliż większości jego ciała. Zmarł w 2018 roku w Cambridge.

Najpopularniejsze dzieła

Najlepiej ocenianą przez krytyków oraz najchętniej czytaną pozycją jest “Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur”. Jest to można powiedzieć klasyka literatury popularnonaukowej. Autor wykracza w niej poza teorię względności, aby sięgnąć do samego początku powstania wszechświata. Przechodzenie przez kolejne rozdziały książki to prawdziwie ekscytująca podróż, która potrafi pobudzić szare komórki do pracy, zmuszając czytające do głębszych przemyśleń.

Hawking stworzył również, wraz z Leonardem Mlodinowem utwór o bardzo podobnej tematyce oraz tytule “Jeszcze krótsza historia czasu”. Książka okazała się światowym bestsellerem. Było to spowodowane sporą już sławą autora oraz pojęciami, jakie zostały w niej poruszone. Uwaga została skupiona głównie na naturze kosmosu, a nawet roli Boga w jego stworzeniu. Jak wiele pozycji naukowych ta również wymaga głębszego myślenia, ale sposób, w jaki została napisana oraz wartość tej wiedzy są warte poświęceniu chwili na kontemplację.

Ogromną popularnością cieszy się również seria, którą stworzył on ze swoją córką Lucy. Znajdują się w niej “George i tajny klucz do wszechświata”, a także ” George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”. To powieści dla młodszych czytelników, które mają rozbudzić ich pasję do kosmosu. Ojciec i córka chcieli w ten sposób przedstawić dzieciom wspaniały świat nauki w bardzo przystępny sposób.

Coffee obraz autorstwa katemangostar - www.freepik.com